Se afișează postările cu eticheta Kamenashi Kazuya. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Kamenashi Kazuya. Afișați toate postările

marți, 21 septembrie 2010

Nobuta wo produce

A fost a doua J-drama pe care am vazut-o. Asta pentru ca nu stiam nici un alt actor, ci doar ma uitam toata ziua la filmulete cu Kame.

Sunt niste interviuri foarte misto cu el pe youtube, genul in care povesteste foarte serios cum nu-si gasea blugii, pentru ca i-i spalase maica-sa si alte treburi dintr-astea interesante, la care toata lumea prezenta la emisiune radea de mama focului, privindu-l cu acelasi drag cu care lingeam eu monitorul. Sunt convinsa ca si daca si-ar fi scos mucii in direct, n-ar fi fost mai putin adorabil.

Din Nobuta wo produce am aflat de existenta a doua fiinte de mare importanta pentru viata mea viitoare (viitoare in raport cu momentul de atunci, al descoperirii lor, nu viitoare de acum incolo; ah, la naiba, aici nu se potriveste, pentru ca inca nu m-am maritat cu Yamapi).

Una dintre cele doua fiinte este, intr-adevar, Yamapi, care cred ca face aici rolul lui cel mai bun, in sensul ca joaca in sfarsit un personaj diferit fata de rolurile pe care le are de obicei, in care e nevoie doar sa se uite putin cu privirea lui sexy si se topeste inimele la toate fetili. Sau sa-si dea tricoul jos...arrghh!
Cealalta este Maki, pe care nu stiu daca o urasc sau o iubesc, fiindca joaca cu absolut toti gagiii misto ai Japoniei! dar pe vremea aia nu stiam asta, credeam ca e o amarata, asa cum era si personajul ei, Nobuta. Hmm, uite ca si Maki face aici un rol diferit fata de restul filmelor in care joaca si in care nu face altceva decat sa se chinuie sa para kawaii.
Plot:

Shuji e un baiat simpatic, popular in toata scoala, care zambeste mereu si se intelege cu toata lumea; singurul pe care nu-l suporta este Akira (jucat de Yamapi), un baietas mai ciudatel de felul lui, care se tine scai de el (e inutil sa spun ca dupa ce-am vazut Nobuta wo produce eu si cu Aura faceam non-stop chestii gen 'kon-kon!', 'Nobuta POWER!' sau 'Bye-bicycle'!). Totul se schimba insa cand la ei la scoala apare Nobuta (Maki), amarata, complexata si cu parul slinos atarnandu-i peste fata; Shuji si Akira fac un pact prin care se inteleg s-o 'produca' pe Nobuta, adica s-o transforme intr-o fata populara.
Kame si Yamapi: doi pisoi sexy

Partea foarte tare e ca eu si cu Aura am sarit, prin nu stiu a cui neatentie, tocmai de episodul in care se intampla chestia asta. E adevarat ca ni s-a parut un pic ciudat cum de se intalnisera toti trei si cum de se intelegeau deodata Shuji si Akira, dar ne-am uitat mai departe, pana la ultimul episod. Abia dupa ce s-a terminat am dat peste niste filmulete pe youtube in care apareau multe secvente pe care nu ne aminteam sa le fi vazut vreodata.
Nobuta wo produce este un film despre prietenie. Nu va lasati inselati de faza cu salcia de la inceput, pe care n-am inteles-o nici pana acum, sau de episodul cand fac ei o haunted house si aia care-i ajutasera erau de fapt..spirite? (nici faza asta n-am inteles-o) ca sa o lasati balta. Merita vazut. Este singurul film in care nu a fost nevoie de o poveste de dragoste ca sa ma faca sa plang. Si acum, cand scriu asta (acum cand scriu, nu cand cititi, etc) imi dau lacrimile. Este vorba despre prietenia pura si despre cum poate schimba ea oamenii.
Si nu, nu e un film trist. E comedie, in 80% din timp. Doar ca sunt si multe momente heart-touching.

dramawiki

Inca ceva: OST-ul de la Nobuta wo produce este Seishun Amigo, melodie cantata de Kame si de Yamapi in duet. Mie-mi place.


Mda.
Bye-bicycle!!

duminică, 19 septembrie 2010

Yamato Nadeshiko Schichi Henge



Am sa ma las sa alunec pe firul amintirilor (auch, tocmai am cazut in fund) si am sa vorbesc despre prima mea J-dorama, cea care mi-a schimbat viata (si gusturile la baieti, oarecum). Este vorba despre Yamato Nadeshiko Shichi Henge, care e o adaptare dupa The Wallflower (a.k.a Perfect Girl Evolution), manga si anime la care nu m-am putut uita din cauza ca baietii aia desenati aratau ca niste femei urate si buzate, adica cam asa:
Povestea de destul de stupida in sine, dar stupida intr-un mod enjoyable, asa cum sunt de fapt majoritatea seriilor de gen. Wow, am inceput sa scriu prea coerent, nu-mi place.

Vasazica, plot:
Pe scurt, e vorba despre o proasta care a ramas marcata pe viata de faptul ca atunci cand si-a marturisit sentimentele fata de gagiul pe care il placea, el a facut-o urata si a lasat-o cu buza umflata (hmm, poate de-asta sunt desenati asa?). De atunci, ea se transforma intr-o ciudata care doarme cu scheleti in camera, se uita toata ziua la filme horror si, in general, incearca sa alunge orice forma de frumusete din viata ei.

Numai ca matusa fetei, o tanti foarte bogata, face un targ cu patru baieti frumosi: daca reusesc s-o transforme pe ciudata intr-o lady, atunci ii lasa sa locuiasca pe gratis in ditamai casoaia ei.
Asta n-am inteles-o prea bine...adica baietii astia, cat de smecheri erau ei, n-aveau bani sa plateasca chiria??

De remarcat este drama pe care o traieste personajul principal masculin, Kyouhei, care plecase de-acasa din cauza ca maica-sa innebunise si nu-l mai suporta...ghiciti de ce? fiindca era prea frumos! si se saturase sa fie mereu gloata de fete adunate ca la Wembley in fata casei. Ce vreti, sa fii exagerat de frumos poate fi dureros...mda.

Acum, cand vad rezumatul pe care l-am scris, nu-mi vine sa cred ca m-am uitat la asa ceva. Dar a fost misto. Nu pot sa zic ca e cea mai buna J-drama la care m-am uitat, dar e ok, are destule faze amuzante si in plus, e posibil ca asta sa fie filmul in care Kamenashi Kazuya arata cel mai bine, dintre toate in care a jucat.

Cine joaca si e main cast?



Kamenashi Kazuya as Takano Kyohei

Gagiul asta e viitorul sot al lui Aurash Copil de Plush (sora mea de12 ani care e si mai obsedata decat mine, daca e posibil asa ceva). Eu zic ca e cam mare pentru ea, dar nu-i nimic, oricum eu ma marit cu Yamapi. Revenind:
Oomasa Aya as Nakahara Sunako
Ma cam enerveaza fetita asta. No special reason, doar ca nu-mi place de ea.

Tegoshi Yuya as Toyama Yukinojo
mai multe despre Tegoshica Gogoshica in alt post

Uchi Hiroki as Oda Takenaga


si Miyao Shuntaro as Morii Ranmaru
un urat. nu-mi place de el.

Ah, era sa uit: sountrack-ul e cantat de Kat-tun. Click aici pentru download: Love Yourself

Concluzia? Habar n-am. Uitati-va, daca aveti suficient timp liber. Nu e rau. Pentru mine asta a fost inceputul; e asa ciudat, nu stiam nici un actor de-ai lor pe atunci, chiar incurcam personajele intre ele (ce vreti, daca toti aveau ochii strambi), acum aproape ca nu e film la care sa ma uit si sa nu 'cunosc' pe cineva. Plus ca, asa am ajuns sa-mi cunosc viitorul cumnat (nu sunt sigura insa daca o sa fie Kame sau Tegoshi...dar despre duelul dintre cei doi pentru inima Aurei si despre sentimentele ei ascunse fata de Tegoshi, in episodul urmator.